praca

Szukasz Pracy?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Jak szukać pracy przez Internet? Najważniejsze miejsca i sposoby

Internet stał się w ostatnich latach głównym miejscem, w którym poszukujemy pracy. O zaletach tej metody szukania zatrudnienia nie trzeba się rozpisywać. Jakie serwisy warto jednak przede wszystkim odwiedzać i jak to robić efektywnie? Poniższe wskazówki ułatwią Ci „wyklikanie” ofert pracy Twoich marzeń.

Serwisy ogłoszeniowe

Swoje pierwsze kroki najlepiej jest skierować ku serwisom ogłoszeniowym specjalizującym się w gromadzeniu ofert pracy. Te największe i najbardziej popularne (np. pracuj.pl czy praca.pl) zawierają dziesiątki tysięcy aktualnych ogłoszeń z najróżniejszych branż. Duży wybór to jedna sprawa, drugą zaletą takich serwisów jest wiarygodność ofert – pracodawcy są uprzednio weryfikowani. Kolejny plus to łatwość w selekcji ogłoszeń, aktualnie większość serwisów ma nawet bardzo rozbudowane systemy filtrujące oferty. Można więc uzyskać nie tylko oferty z danego regionu i z danej branży, ale też np. o określonym minimalnym wynagrodzeniu, w danym wymiarze pracy czy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych. Często system pozwala też na wpisanie słowa kluczowego i pod kątem jego obecności w ofertach selekcjonuje te, które mogą zainteresować użytkownika. To pozwala na znalezienie ofert, w których wymagane jest np. posiadanie określonych kompetencji.

Dodatkowa funkcjonalność oferowana przez tego typu serwisy ogłoszeniowe to możliwość założenia osobistego profilu. Im w większym stopniu wypełnisz dane na swój temat, tym większe szanse, że pracodawca sam zaproponuje Ci pracę lub chociaż rozmowę kwalifikacyjną. Za pomocą profilu możesz także aplikować na poszczególne oferty. Warto też ustawić powiadomienia na e-mail – wtedy codziennie będziesz otrzymywać informacje o pojawieniu się nowych ofert, które spełniają wybrane przez Ciebie kryteria.

Kolejnym ułatwieniem może okazać się korzystanie z agregatora ofert pracy. Portal tego typu gromadzi oferty z różnych serwisów ogłoszeniowych, dzięki czemu zamiast wchodzić na każdy jeden z osobna, można sprawdzić oferty z kilku serwisów w jednym miejscu. Minusem agregatorów jest to, że często dają niewielkie możliwości w zakresie filtrowania.

Ogłoszenia o pracę znajdziesz też w ogólnych serwisach tzw. ogłoszeń lokalnych (np. olx.pl, gumtree.pl), choć tu trzeba zachować większą ostrożność przy wysyłaniu dokumentów aplikacyjnych. Może się zdarzyć, że ogłoszenie zamieścili naciągacze i oszuści, dlatego warto sprawdzić, kto stoi za daną ofertą pracy. Jeśli nie ma takich informacji w samym ogłoszeniu, można po prostu spytać. Nieprecyzyjna odpowiedź lub jej zupełny brak to sygnał, żeby trzymać się od ogłoszeniodawcy z daleka.

Media społecznościowe

Publikowanie ofert pracy w mediach społecznościowych stało się już normą. Dlatego posiadanie konta zarówno w wybranych specjalistycznych serwisach przeznaczonych do kontaktów biznesowo-zawodowych (np. LinkedIn, GoldenLine), jak w tych zwykłych (np. Facebook, Twitter, Instagram) jest dla poszukujących pracy obowiązkowe. Po pierwsze, możemy tu znaleźć ofertę pracy niedostępną nigdzie indziej. Pracodawcy publikują je jako reklamy, dlatego tak duże znaczenie ma kompletne wypełnienie profilu, tak by trafiały do Ciebie reklamy z interesującym Cię przekazem. Co więcej, warto polubić konta tych firm, w których chciałbyś pracować. Zdarzają się sytuacje, w których ogłoszenie o poszukiwaniu nowego pracownika pojawia się tylko na firmowym koncie np. na Facebooku. Warto też zapisać się do branżowych grup, gdzie takie ogłoszenia są przez ich członków udostępniane.

Jeśli aktywnie szukasz pracy, wykorzystaj siłę networkingu. Im większa jest Twoja sieć znajomych i im więcej osób wie, że szukasz pracy, tym więcej jest „agentów” nieodpłatnie podsyłających Ci informacje o naborach. Być może będziesz mieć szczęście i znajomy wspomni o Tobie swojemu szefowi. Polecenia pracownicze to nadal sprawnie działające narzędzie kojarzenia dobrych pracowników z pracodawcami.

Media społecznościowe to niesamowity instrument do kreowania wizerunku – w tym wypadku fachowca w swojej specjalizacji. Należy jednak pamiętać też o drugiej stronie medalu. Osoby rekrutujące bardzo często sprawdzają kandydatów, przeglądając ich profile także w ogólnych serwisach typu Facebook. Dlatego warto poświęcić dodatkowy czas i sprawdzić, czy nie ma tam jakichś informacji bądź materiałów, które mogłyby nas skompromitować i przekreślić szanse na wymarzoną pracę. Najlepiej byłoby takowych w ogóle nie zamieszczać – w końcu mówi się, że co raz trafi do Internetu, jest w zasadzie nieusuwalne. Jeśli jednak już natkniemy się na takie materiały, usuńmy je przynajmniej ze swojego profilu.

Inne miejsca w Internecie

Jak już wspomniano, jeśli masz listę firm, w których chciałbyś pracować, powinieneś mieć je szczególnie na uwadze. Śledzenie ich profili w mediach społecznościowych i „polubienie” to jedno. Dodatkowo warto sprawdzić, czy na stronie www danej firmy nie ma zakładki dotyczącej prowadzonych naborów albo kwestionariusza, za pomocą którego można trafić do firmowej bazy kandydatów. W tym wypadku nasze dokumenty będą brane pod uwagę podczas przyszłych rekrutacji.

Inną opcją jest rejestracja w bazie wybranych firm doradztwa personalnego za pomocą formularza on-line zamieszczonego na stronie agencji. Dzięki informacjom, które tam zawrzesz, pośrednik będzie wiedział, jakie procesy rekrutacyjne może Ci zaproponować. W serwisach tego typu też znajdują się bazy ofert pracy.

Na koniec jeszcze jedno miejsce – serwis internetowy Twojego urzędu pracy. Znajduje się tam mnóstwo ofert pracy z danego powiatu, które możesz przeglądać bez jakiejkolwiek rejestracji. Niektóre oferty przeznaczone są jedynie dla osób zarejestrowanych jako osoby bezrobotne, najczęściej jednak nie ma takiego wymogu. Wtedy dane kontaktowe pracodawcy oraz sposób aplikowanie podane są w ofercie.