praca

Szukasz Pracy?

Pomożemy Ci ją znaleźć!

Jak napisać skuteczne CV? Praktyczne porady

cv

Ogólne zasady

Profesjonalne CV nie tylko musi zawierać wszystkie wymagane elementy, ale powinno też być czytelne i przejrzyste. Wysoce prawdopodobne jest, że na daną ofertę pracy odpowiedziały setki kandydatów, dlatego rekruter nie ma zbyt wiele czasu na zapoznanie się z każdą aplikacją. W rzeczywistości często CV są bardziej „skanowane” wzrokiem niż czytane. Dlatego warto stosować pogrubienia, różne wielkości i kolory czcionki – ale z zachowaniem umiaru. Dobrze jest też przemyśleć rozmieszczenie poszczególnych elementów. Najlepiej umieścić najważniejsze informacje na samej górze oraz w kolumnie po lewej, gdyż badania wykazują, że w tych miejscach nasz wzrok zatrzymuje się na dłużej. Można również skorzystać z gotowych płatnych lub darmowych szablonów CV dostępnych w Internecie.

Mając na uwadze niewielką ilość czasu, jaką masz na prezentację swojej osoby, staraj się w mądry sposób wyselekcjonować informacje na swój temat. Nie należy pisać o rzeczach mało ważnych, bo w ten sposób sam zabierasz sobie szansę na przedstawienie swoich kluczowych przewag. Jakie argumenty są więc najważniejsze i najskuteczniejsze? Najlepiej działają liczby i konkrety. Zamiast pisać „sprzedaż produktów” czy „świetne wyniki w sprzedaży” lepiej napisać „wykonałem 200% planów sprzedażowych na ubiegły rok”.

Pamiętaj, że CV powinno być napisane w odpowiedzi na konkretne ogłoszenie o pracę. Jeśli opracujesz CV na stanowisko np. marketingowca, za każdym razem dokładnie porównaj jego zawartość z wymogami i obowiązkami z ogłoszenia. Zawsze sprawdzaj, czy czegoś nie możesz dopisać, ująć inaczej, a może coś lepiej byłoby usunąć.

Elementy CV

Każde standardowe CV powinno składać się z określonych części. Dzięki temu rekruter łatwiej odnajdzie wszystkie interesujące go informacje.

  • Nagłówek – tu nie ma miejsca na kreatywność, wystarczy napis „CURRICULUM VITAE”.
  • Dane osobowe i teleadresowe – poza imieniem i nazwiskiem, konieczne jest podanie numeru telefonu oraz adresu e-mail. Adres mailowy powinien być oficjalny, najlepiej jeśli zawiera imię i nazwisko lub inicjały kandydata. Wszelkie „buziaczki” czy „amorki” w adresie mogą od razu zdyskwalifikować kandydata. To samo tyczy się zdjęcia – nie może to być prywatna fotka np. z wakacji. Zdjęcie powinno pokazywać profesjonalną, ale sympatyczną osobę, taką którą chce się zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Ponieważ tzw. pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, czasem nawet kluczowe, można przemyśleć zainwestowanie w profesjonalną sesję u fotografa.
  • „Na skróty” dla rekrutera – to dość nowy, ale świetny pomysł na to, by dać rekruterowi jasny sygnał, z kim ma do czynienia. Najlepiej już pod swoim nazwiskiem zamieścić nazwę stanowiska, o które się ubiegasz. Można też już tu przedstawić listę umiejętności, które posiadasz (ewentualnie w jakim stopniu). Powinny znaleźć się tu tylko te umiejętności, które przydadzą się na danym stanowisku i te, o których pracodawca wspomniał w ogłoszeniu o pracę (o ile je faktycznie posiadasz). Warto też włożyć trochę wysiłku i przygotować krótkie, maksymalnie 3-zdaniowe podsumowanie zawodowe, w którym podkreślisz swoje osiągnięcia i najważniejsze kompetencje. W podsumowaniu poza wzmianką o tym, kim jesteś/czym się zajmujesz i co już udało Ci się osiągnąć, warto zaakcentować, jakie są Twoje plany i cele zawodowe. Nie trzeba chyba dodawać, że podsumowanie zawodowe, w tym plany i cele zawodowe, powinny być ściśle związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz.
  • Doświadczenie zawodowe – co prawda nadal niektórzy uważają, że należy zacząć od wykształcenia, jednak w praktyce to doświadczenie w pierwszej kolejności interesuje rekruterów. Dlatego coraz częściej zaleca się, by tę sekcję zamieścić wcześniej. W tym miejscu, w odwrotnej do chronologii kolejności, powinno się podać dokładne daty rozpoczęcia i zakończenia pracy, nazwę firmy, ewentualnie branżę, nazwę stanowiska oraz ogólny zakres obowiązków – należy wymienić tylko te, które będą przydatne w nowym miejscu pracy. Jeśli doświadczenie zawodowe jest bardzo bogate, wypisz tylko te miejsca pracy i stanowiska, które są w jakiś sposób podobne do tego, o które się ubiegasz. Jeśli z kolei nie masz na koncie jeszcze żadnej pracy, nie zostawiaj pustego pola, zamiast tego opisz tu odbyte staże czy praktyki.
  • Wykształcenie – tu również rządzi zasada odwrotnej chronologii. Jeśli jednak skończyłeś już studia, z reguły nie ma potrzeby wspominać o ukończonej szkole średniej. Podając nazwę uczelni/szkoły, której jesteś absolwentem, nie zapomnij o datach rozpoczęcia i zakończenia nauki, a w przypadku szkoły wyższej – nazwy kierunku i specjalności.
  • Dodatkowe pola - jeśli uważasz, że masz coś ciekawego do dodania, w CV zamieść opcjonalne sekcje, takie jak dodatkowa działalność (np. w kołach naukowych, organizacjach pozarządowych) czy zainteresowania (ale tylko zgodne z prawdą - jeśli faktycznie są dla rekrutera interesujące, na pewno zapyta o nie podczas rozmowy kwalifikacyjnej).
  • Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych – formalność, ale obowiązkowa! Jeśli nie dodasz tej formułki, nie masz co czekać na kontakt ze strony pracodawcy. Po wejściu w życie przepisów o RODO klauzula może brzmieć np. tak: „Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji (zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. a Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych)).”
  • Podpis – jeśli składasz CV jedynie w formie elektronicznej, podpisanie dokumentu nie jest konieczne. Natomiast w wersji papierowej CV należy podpisać.